Zwierzę z Azji

Dla amatorów psów, tych, którzy po prostu chcą posiadać włochatego kolegę, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi dobry wybór. Ten okazały czworonóg będzie obrońcą domostwa, kompanem zabaw i oddanym przyjacielem. nietypowe cechy rasy z pewnością uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to antyczna, szlachetna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez azjatyckich chłopów i mieszczan w celach obronnych i ozdobnych.

Pierwsze wiadomości o rasie można znaleźć w notatnikach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego stulecia naszej ery. Niektórzy specjaliści zauważają jednak, że już Arystoteles opisał psa o cechach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed naszą erą, zatem, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi. W Europie jednak zakorzeniła się dopiero w XIX wieku w Wielkiej Brytanii za sprawą królowej Wiktorii. Dziś trwale stanowi rzadkość, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod niezwykle licznymi względami.

Tibetan mastiff na trawie
Twórca: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com
O liczności walorów mastifa przemawia liczba jego chińskich nazw oznaczających: pies strzegący, szlachetny, bojowy. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie dzielnie strzegł gospodarstwa i nie dopuści obcych na swój teren używając zarazem swojej wielkiej siły fizycznej, masy, jak i głośnego głosu (odwieź www). Według tybetańskich wierzeń mastif tybetański posiada pomocniczą parę oczu, które stanowić by miały typowe podpalane okręgi nad powiekami, które umożliwiają mu obserwację w ciemnościach. zwierzaki te cieszą się też dobrą sprawnością i świetnym refleksem. Odporność i kondycja gwarantują też, że mastif będzie wymarczonym kompanem wielogodzinnych przechadzek, więc doskonałe są dla osób lubiących czynny odpoczynek. Ruch jest czymś, co miłuje mastif tybetański hodowla powinna więc zapewnić mu dużą odkrytą przestrzeń.

Mastif tybetański jest rasą łatwą do ułożenia. Tresura nie stanowi problemu, przy zdolnym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla (stacja pojenia cieląt) zatem jest znacznie udogodniona (zobacz psy od mata ratha). pies ulega autorytetowi swojego pana i z chęcią nauczy się wykonywać siad, podawać łapę i aportować. Ze względu na silny stadny instynkt mastif tybetański jest fantastycznym towarzyszem i obrońcą dzieciaków. Wraz z umiejętnościami obronnymi cechuje go sympatyczne usposobienie. Nie zawiedzie się zatem ten, kto lubi spędzać czas z czworonożnym kumplem. Psy tej wschodniej rasy są raczej łatwe w utrzymaniu, najlepiej jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla (http://aquablendpolska.com/) powinna być łatwa, a zarazem dochodowa,psy tej rasy są bowiem obsypywane nagrodami na światowych konkursach psów.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.