Zwierzęta w domach – co dawać domowemu kotu, aby zachował zdrowie?

Ludzie od lat przygarniali do swoich gospodarstw zwierzaki. Zaczęło się to daleko w przeszłości i ciągnie się to do dziś. Przede wszystkim, pewne zwierzęta są trzymane w celach użytkowych, do uboju i na mięso. Po drugie, już ludzie pierwotni zaczynali zauważać, że niektóre gatunki, szczególnie wilki, łatwo oswoić, a kiedy już się to dokona, te odwdzięczają się przede wszystkim przywiązaniem i lojalnością, ale także czujnością, czy też, przy właściwym szkoleniu, wsparciem w szukaniu zwierzyny i polowaniach.
Obecnie rzecz jasna hodowla drobiu i pozostałych zwierząt przeznaczonych w końcowym rozrachunku do jedzenia nadal jest potrzebna – ogromna większość społeczeństwa nie tylko w Polsce, ale i innych krajach, je mięso; inne gatunki natomiast są trzymane w domach i gospodarstwach raczej dla przyjemności niż jakichkolwiek innych celów utylitarnych. Niekiedy na wsi niezastąpiony okazuje się owczarek, jaki zaalarmuje szczekaniem, gdy do ogrodzenia zbliży się ktoś nieznany: listonosz, wędrowny złodziejaszek czy świadkowie Jehowy. Nie usprawiedliwia to jednak tego, dlaczego tak często psy i koty najróżniejszych ras obecne są w miastach.

Kolejne artykuły

Przechowywanie kociaków w domu

kot
Twórca: sxc.hu
Źródło: sxc.hu
Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt trzymanych w domu. Cechuje je duża doza niezależności, czym różnią się od psów. Inną różnicą jest fakt, że koty nie potrzebują wyprowadzania na spacer przez człowieka. Dzięki temu chętnie przygarniane są przez ludzi, którzy mają mniej czasu z uwagi na wykonywany zawód i pozostałe obowiązki. W przypadku gdy właściciel mieszka w raczej spokojnym otoczeniu, dopuszczalne jest wypuszczanie zwierzęcia na dwór.


Twórca: West Zest
Tak czy inaczej obecnych w miastach ich wiele, zwłaszcza psów. Jednak podczas kiedy psy generalnie są w stanie zjeść wszystko, koty znacznie trudniej utrzymać w świetnym zdrowiu, a posiadacze kotów szczególnie nieumiejętnie dobierają im jadłospis, co na dłuższą metę wywołuje sporo dolegliwości. Dostępne są świetne karmy suche dla kotów Acana , Whiskas lub Purina Karmy dla kotów takiej kategorii są tworzone z pamięcią o najlepszym zrównoważeniu składników odżywczych, inaczej niż zachowane bywa to w przypadku serwowania kotu mleka i wątróbki. Sucha karma dla kota musi zawsze stanowić fundament jego diety, chociaż zdawałoby się na pierwszy rzut oka, że skoro kot jest mięsożerny, powinien spożywać świeże mięso.

Karmy dla kotów Pronature są dobierane i bilansowane w taki sposób, by zagwarantować dobre zdrowie nie tylko aktywnym kotom dachowcom, lecz także przykładowo kotom po kastracji, które potrzebują o wiele skromniejszych dawek kwasów tłuszczowych i cukrów. Karmy każdej wymienionej firmy powinien oferować w swoim asortymencie każdy liczący się internetowy sklep zoologiczny. Dość zapewnić pupilowi odpowiednią dietę, a ten będzie długo szczycił się dobrym zdrowiem.
18-10-02 09:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.