Historia rock&rolla

Niegdyś, ażeby posłuchać ulubionej muzyki trzeba było niejednokrotnie latami szukać wyśnionej płyty winylowej. Muzyki niepodobna było zdobywać w sieci, natomiast sprowadzanie spoza Polski było ogromnie trudne. Wielu ludzi nie posiadała więcej niż kilkadziesiąt albumów w domu. Dzisiaj jest inaczej. Pliki mp3 są z łatwością osiągalne na portalach WWW, gdzie od ulubionej piosenki dzieli użytkownika jedno kliknięcie.
Nie tylko nowa muzyka jest obecnie prosto osiągalna. Można też zgłębiać zapomniane lądy klasycznego rock&rolla. Tego rodzaju bandy jak the Who, bądź Pink Floyd stale mają dużo do zaoferowania współczesnemu słuchaczowi (sprawdź ofertę). Jeszcze dziś wiele grup z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych należy do ulubionych niejednego nastolatka.

rock&roll
Twórca: Mackenzie Brunson
Źródło: http://www.flickr.com
Cała przygoda z rockiem jako formą muzyki nie będącą tylko zapychaczem programów radiowych i dyskotek zaczęła się w Liverpoolu. To tam czwórka początkujących grajków stawiała pierwsze kroki grając całymi nocami po tanich knajpach za marne pieniądze. Upłynęło tylko parę lat, a the Beatles odnieśli międzykontynentalną sławę, a na dodatek odcisnęli stałe piętno w kartach historii muzyki. Ich kariera zaczynała się od przebojów, których odbiorcami mogły być tylko rozwrzeszczane młodociane Brytyjki. "I Wanna Hold Your Hand" oraz sporo innych były nieskomplikowanymi przebojami trafiającymi bezpośrednio do ich serc. Niedługo potem jednak Bitelsi poczęli eksperymentować z formą muzyczną i metodami studyjnymi. Tak powstały takie płyty, jak sławna „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” z której piosenki inspirują do dziś przeróżnych muzyków na całym świecie. Ponoć w swoim czasie byli popularniejsi, niż Jezus, bezspornie natomiast stworzyli wiele zarówno odkrywczej, jak i pięknej muzyki brzmiącej w głośnikach wielu osób do dziś.

Kolejne artykuły

Warto zwrócić uwagę na to, jakie grupy wystąpią

Koncert
Twórca: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Wielki Koncert Plenerowy zaprosił najlepszych artystów na tegoroczną edycję, wśród której nie zabraknie The Doors. Fani tego rodzaju muzycznego wydarzenia już dzisiaj zacierają ręce oraz szykują się na zetknięcie się z tą szczególną estetyką. Oryginalność muzyczna to wręcz najważniejsza cecha przedstawianego przez zespołu gatunku. Szczególne emocje oraz doskonałe wrażenia szykują się dla uczestników festiwalu. Znane gwiazdy, a więc sama śmietanka zapewniają niezapominane chwile oraz szczególne doświadczenie dla zmysłów.


Eksperymenty w rock&rollu w latach 60 i 70 nie zatrzymały się na Bitelsach. Pink Floyd był zespołem który to nieomalże totalnie zrezygnował z tworzenia hitów na rzecz stylistyki graniczącej z muzyką eksperymentalną. Nie stracili przy tym silnej emocjonalności płynącej z ich albumów. Zespół po odejściu pierwszego lidera, chorego na schizofrenię Syda Barretta jeszcze wnikliwiej eksplorował obszary narracji muzycznej jakie zapewniają nie jedynie typowe, instrumentarium rocka, ale również syntezatory i efekty nałożone w studio. Na płycie Dark Side of the Moon oprócz wielu eksperymentów muzycznych towarzyszących chwytliwym melodiom muzycy podjęli mnóstwo głębokich treści humanistycznych na poziome uprzednio dostępnym tylko literaturze pięknej.

Czas, czy natura ludzka i jego wyobcowanie to zagadnienia przewodnie albumu. TwórczośćTwórczość tego genialnego angielskiego zespołu jest nieprzemijająca i każdy powinien go poznać, tak samo jak z resztą the Beatles .
18-06-22 14:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.