Wskazówki na temat odpowiedniego dla ryb wyboru oświetlenia do akwarium

Właściwie dobrane oświetlenie w domowym akwarium jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji roślin akwariowych, jak również ryb i pozostałych zwierząt. Niewłaściwie dopasowane światło może powodować obumieranie roślin w akwarium, zdychanie ryb czy zbyt duży rozwój glonów. By temu zapobiec, istotna jest temperatura światła oraz ciepło, które jest wydzielane przez źródło. Do domowego akwarium całkowicie nieprzydatne mogą się okazać niektóre źródła światła – jak lampy rtęciowe i metalohalogenowe.

akwarium, akwarystyka
Źródło: http://www.akwarystyka.sklep.pl/
Są one bowiem przeznaczone do oświetlania dużych zbiorników wodnych. Zamontowane w małych akwariach mogą emitować zbyt dużo energii cieplnej, która bywa niebezpieczna dla części gatunków ryb.

Naturalne światło nie wystarczy
Światło dzienne nie jest odpowiednie do zastosowań akwarystycznych. Częste zmiany temperatury światła i poziomu oświetlenia wywołują niekiedy niekorzystne zmiany ciepła w zbiorniku. Dlatego też trzeba stosować sztuczne urządzenia oświetleniowe, również za dnia. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych znajduje się szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do oświetlania różnego rodzaju zbiorników wodnych. Do zbiorników domowych najlepsze są dwie odmiany źródeł światła: świetlówki oraz lampy diodowe. Świetlówki wyróżnia duża żywotność, oraz niezbyt wysoka cena.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej informacji na opisywany temat - doskonale się składa, gdyż istnieje już pełna informacja (https://sklep.acana.com.pl/24-mokra-karma-dla-kota), którą można zobaczyć tu.

Lampy diodowe są natomiast kosztowne, jednak dużo bardziej trwałe od świetlówek i najmniej kosztowne w eksploatacji.


Rada eksperta najcenniejsza
W czasie zakupu zbiornika wodnego, najlepiej zapytać pracownika o oświetlenie akwarium (więcej odkryjesz tutaj: porady dotyczące oświetlenia akwarium). Dopasowanie idealnej ilości źródeł światła oraz ich montaż może się okazać zbyt skomplikowany dla amatora w dziedzinie akwarystyki. Niekiedy konieczny będzie montaż czasowego włącznika światła, tak, żeby dostarczyć wymaganą ilość światła zależnie od pory dnia. Niektóre akwaria od razu zaopatrzone są w oświetlenie, filtry oraz napowietrzacze. Takie rozwiązania jednak okazują się niekiedy o wiele droższe, nie zawsze są także estetycznie wykonane. Jeśli sprzedawca nie jest w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi, można poszukać porady na specjalistycznym forum internetowym dla hobbystów.
20-06-17 07:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.